ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5128169
*
nr 512 8169
Spegel
Empire-stil, Sekelskifte 1900, höjd: 170
Utrop:
1.200 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 mars 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/2 19:02:39
1
1.500 kr
2/3 18:46:55
2
2.000 kr
2/3 20:11:53
3
2.000 kr
3/3 15:46:04
4
2.400 kr
3/3 15:57:09
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 512 8169
Spegel
Empire-stil, Sekelskifte 1900, höjd: 170
Utrop: | 1.200 kr |
---|---|
Såld: | 2.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 mars 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/2 19:02:39 | 1 | 1.500 kr |
2/3 18:46:55 | 2 | 2.000 kr |
2/3 20:11:53 | 3 | 2.000 kr |
3/3 15:46:04 | 4 | 2.400 kr |
3/3 15:57:09 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53